Plavuň Vidlačka (Lycopodium clavatum L.)

Rostlina je mechovitá, vždy zelená, plazí se po půdě lesa metrovými šlahouny s jemnými, tenkými kořínky


Rostlina je mechovitá, vždy zelená, plazí se po půdě lesa metrovými šlahouny s jemnými, tenkými kořínky. &ze šlahounů vyrůstají 7-10 cm dlouhé stonky, na dotek velmi měkké, rozvětvené. ťyřletá rostlina přináší létě ýlutavé klasy, které obsahují výtrusy (spory), jimž se také říká plavuňová mouka.

Plavuň je léčivá rostlina, která se dá snadno rozeznat od jiných druhů mechů právě svými dlouhými provazci šlahounů a žlutým práškem klasů. Roste pouze na severní straně vysokorských lesů a na okrajích lesů nad 600 m.n.m. Když se les celkově vykácí, začne plavuň nejprve žloutnout a nakonec zmizí, protože ztrácí pod přímými paprsky slunce životaschopnost.

V Rakousku a v Německu je plavuň přísně chráněná zákonem, totéž platí i pro Českou republiku. Proto doporučuji potřebné množství raději koupit v lékárně. Obchod kryje potřebu dovozem ze severských krajů, což zaručuje dobrou kvalitu. (Vnitřně doporučujeme plavuň jen s vědomím lékaře).

Vřele doporučuji čaj z plavuně při dně a revmatismu i tehdy, když se již ukazují změny v kloubech, dále při chronické zácpě a zlaté říle (hemeroidy). Lidé, kterí mívají běhavku, musí pít čaj se zvýšnou opatrností, protože by mohli dostat křeče ve střevech. Plavuň se nesmí nikdy vařit, smí se poue spařit vřelou vodou. Čaj se používá i při všech onemocněních močového ústrojí, pohlavních orgánů, při bolesti i zatvrdnutí varlat, při ledvinovém písku, ledvinových kolikách.

Plavuň je nepostradatelná při zánětech jater (hepatitidě), při chronickém bujení vaivového tkaniva jater (fibróze), a to i tehdy, když se jedná o krajně povážlivý stav. Rekonvalescentům napomáhá velmi rychle k obnovení plných sil.

Plavuň je tak významnou léčivkou, že dokáže navrátit život i nevyléčitelným případům, a proto, když poznáte, že někdo má cirhózu jater, která jde ruku v ruce ss noční záduchou, povzbuďte ho a upozorněte ho na naši plavuň vidlačku. Plavuň může vrátit k životu i lidi, kteří trpí zhoubnou chorobou jater - rakovinou.

Plavuň e možno vylčit i křeče v nohách i lýtkách a to tak, že šlahouny plavuňe omotáme kolem bolestivé končetiny. Plavuň totiž patří mezi rostliny, které hromadí radioaktivitu.

Plavuň pomáhá i při křčích močového měchýře, stačí jen přiložit látkový sáček s plavuní na dané místo a po několika dnech nošení se křeče vytratí.

Vysoký krevní tlak, který má většinou původ v hyperfunkci ledvin se dá také léčit plavuní. Stačí přiložit naplněný pytlíček na oblast ledvin. Následují den se krevní tlak o poznání nižší.

Při křečích v lýtkách se dá plavuň do ručníku a ováže se jí lýtko. Můžeme však použít i koupel nohou, při křečích měchýře i sadací koupel.

Po zraněních a po úrazech zůstávají často jizvy, které vyvolávají křeče.

Jeden vojenský invalida měl na zádech takovou jizvu že se do ní mohla vložit ruka. Tato jizva mu velmi často způsobovala bolestivé křeče, které rovázelo silné pocení na celém těle. Bolesti se rzšířily až na kůži hlavy. Po třiceti letech utrpení zbavily tohoto muže bolestí obklady a koupele z plavuně.

Výtrusy z plavuně, které lze v některých lékárnách dostat pod názvem plavuňové spory, pomohou těžce nemocných s otevřenými ranami a v krátkém čase se jim rány zacelí. Plavuňové spory otartně a jemně naprášíme na celou otevřenou ránu. Většinou se dostaví již po prvém použití cetelné zlepšení.

Způsob užívání
Příprava čaje: zarovnanu čajovou lžičku plavuně zalijeme litrem vroucí vody, necháme krátce vyluhovat. Nevaříme! Pijeme po doušcích jen jeden šálek denně, nejlépe ráno na lačno, 1/2 hodiny před snídaní. Při cirhóze a rakovině jater pijeme denně 2 šálky.
Obklady: Sušenou plavuň v šáčku z plátna přivážeme na příslušné místo. Přikládáme na noc. Takový šáček si udržuje svou působnost jeden rok.
Sedací koupel: Použijeme jen pů vědra čerstvých anebo 100g sušencýh bylin a 6-8 litrů vody. Byliny se vyluhují na studeno přes noc. Následující den se množství nahřeje a výtažek se vyleje do koupele. Koupeme se 20 minut. Voda musí dosahovat až nad ledviny, ale srdce musí být nad vodou.


UPOZORNĚNÍ!!!
Při využívání léčivých účinků rostlin se vždy poradíme s lékařem !!!
Je nutné dodržovat údaje uvedené při jednotlivých rostlinách Vodu z koupele můžeme ještě dvakrát použít, musíme ji ale ohřát.

Článek v rámci spolupráce poskytla webová stránka:bylinky.kvalitne.cz


 Foto / obrázky k článku  Plavuň Vidlačka

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Plavuň Vidlačka
Diskuze k článku
Plavuň Vidlačka
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Plavuň Vidlačka
Plavuň Vidlačka


Plavuň Vidlačka
Plavuň Vidlačka


Plavuň Vidlačka
Plavuň Vidlačka


Fotogalerie (3)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
19.02: co se s tim da delat kdyz bolonackov i se vytrhl 1predni zub a druhy vedle j...
19.02: proč se plavuň jmenuje anglick y running pine? mirek ......
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Plavuň Vidlačka, ne...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Natálie, zítra Šimon